CategoriesOrganik Blog

Ihlamur ve Bal

Ihlamur ve Bal

Tek başına tüketildiğinde onlarca faydası olan balın, farklı malzemelerle birleştirildiğinde yararının arttığı gözlemlenmiştir. Halk arasında en çok bilinen karışım ıhlamur ve baldır.

Ihlamura Bal Konulur Mu?

Ihlamura bal eklemek toplumda gayet yaygın bir yöntemdir. Özellikle ıhlamur çayının tüketimi, kişinin kış aylarında ısınmasını, ödem atmasını ve terleme yoğunluğunu arttırarak vücuttan toksinlerin atılmasına sebep olur. Bal ile birleştirildiğinde bahsi geçen faydaların çeşitliliğinin arttığı belirlenmiştir.

Ihlamur Bal Faydaları

Özellikle kış mevsiminde tüketilen ıhlamur çayına bal eklenildiğinde gribal enfeksiyon, kuru öksürük gibi soğuk algınlığına iyi gelmesine ek olarak solunum yolları rahatsızlıklarının semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Kişilerin balgam birikimi sorunu yaşadığı durumlarda ıhlamur ve balın boğazı yumuşattığı ve bu sayede balgam atılımına katkı sağladığı bilinmektedir. Ayrıyeten şeker tüketmede sorun yaşayan bireyler için ise ıhlamur çayına bal eklemek daha güvenilir ve lezzetli bir besin seçeneği sunmaktadır.

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Ihlamur Bal Limon

Doğal şeker denildiğinde tabiatın bize sunduğu en faydalı besinlerden birisi limondur. İçinde barındırdığı yüksek C vitamini ve antibiyotik olma özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişilerin kansızlık problemine yönelik birebir çözüm sağlar ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Son olarak özellikle yüksek tansiyona sahip olan kişiler için limon tüketimi önerilmektedir.

Ihlamur Bal Limon Faydaları

Yukarıda bahsi geçen ıhlamur-bal karışımına limon eklenildiği zaman kişilerin vücut dirençlerinin arttığı görülmektedir. Artan vücut direnciyle birlikte bireyler, bu karışımı tükettiklerinde günlük hayatlarında kaygılarının, streslerinin azaldığını ve daha dingin bir gün geçirdiklerini dile getirmişlerdir. Ek olarak migren hastalığının beraberinde getirmiş olduğu sızlama, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi semptomların da bu karışımla hafiflediği bilinmektedir. Limonun sağladığı C vitaminiyle birlikte vücuttaki demir, kalsiyum ve magnezyum seviyeleri yükselmektedir. Ihlamur-bal-limon karışımının içerdiği çok yönlü enzimler kişilere takviye besin olarak tavsiye edilmektedir.

Ihlamur Zencefil Bal

Genellikle yemeklere tat vermesi için kullanılan baharatlar, farklı bitkilerle karıştırıldığında faydaları ortaya çıkmaktadır. Ihlamur ve bala eklenen zencefil, karışıma keskin bir tat vermesinin yanı sıra kişilerin deneyimlediği hazımsızlığı gidermektedir. Sindirim yolu hastalıklarında kullanılan bu karışım, ölçülü kullanıldığında iltihabı azaltmakta ve ishale iyi gelmektedir. Ayrıyeten soğuk kış günlerinde tüketildiğinde vücut ısısını arttırır ve midedeki gazın atılımına yardımcı olur.

Bahsi geçen faydalarının yanı sıra ıhlamur-zencefil-bal karışımının belli kişiler tarafından fazla kullanımı birtakım sorunlara yol açmaktadır. Aromasının yoğunluğundan ötürü alerjisi olan bireylerde alerjik reaksiyonlar gözlemlendiği için kişilerin zencefil tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Safra üretimini arttırdığı için kişilerde safra taşı oluşumuna sebep olabilir bu sebepten ötürü safra taşı olan kişilerin bu karışımı tüketmesi önerilmemektedir. Zencefilin tansiyon düşürme özelliği yüzünden düşük tansiyonu olan kişiler, dikkatli tüketmelidir.

Faydalarına ek olarak fazla zencefil tüketimin zararlarından yukarıda bahsedilmiştir. Bu yan etkilerin deneyimlenmemesi için belirlenmiş bir limit bulunmaktadır. Uzmanlara göre ıhlamur-zencefil-bal karışımının faydalarını eksiksiz bir şekilde alabilmek ve zararlarından uzak durmak için günde 2 gram tüketilmelidir. Tavsiye edilen miktardan fazla tüketilen zencefilin bireylerde çeşitli yan etkileri ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir.

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Limon Bal Zencefil Faydaları

Zencefil-bal-limon karışımı bireyin vücudunu dinç tutar ve gün içerisinde kaybettiği enerjiyi kazanmasına yardımcı olur. Özellikle sıcak su ile karıştırıldığında karışımın sahip olduğu enzimlerin çalışmasına ve bireyin kan şekerini normal seviyelere çekmesini sağlar. Bal ve zencefilin mide problemlerine fayda sağladığından bahsedilmiştir. Bu karışıma eklenen limon, mide bulantısını geçirir, sindirim sistemini hızlandırır, daha sağlıklı uyku deneyimi yaşatır, PMS ve regl döneminde yaşanılan sancıları azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Son olarak limon–bal–zencefil karışımı ses kısıklığına birebir iyi gelmektedir.

Karabiber Bal Karışımı

Baharatların hem yemeklerde hem de farklı bitkilerle yapılan karışımlarda kullanıldığından bahsetmiştik. Baharatların kralı olarak bilinen karabiber, yüzlerce yıldır farklı toplumlar tarafından tedavi amacıyla tüketilmektedir. Günümüzde en bilindik örneklerinden birisi karabiber-bal karışımıdır.  Baharat tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen karabiberin balla karıştırılması kişiye çeşitli faydalar sunmaktadır. Bu karışımın toplum tarafından bilinen en önemli faydası öksürüğe birebir çare olmasıdır. Özellikle kuru ve alerjik öksürük yaşayan bireyler bu karışımı tükettiklerinde öksürüklerinin yüksek oranda azaldığını gözlemlemişlerdir. Karabiber ve bal tüketiminin hızlı yağ yakımına sebep olduğu da bilinmektedir. Vücuttaki yağın birikmesine engel olarak kilo vermeye yardımcı olmakta ve ödem atılımını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir