CategoriesOrganik Blog

Gece Yatmadan Bal Yemek

Gece Yatmadan Bal Yemek

Gece yatmadan bal yemek, düşündüğünüzden faydalı bir beslenme alışkanlığı olacaktır. Vücudumuzun daha iyi çalışması için doğaüstü bir dokunuşa ihtiyaç yoktur. Genellikle aradığımız mucizevi şeyler doğada mevcuttur. Bal ise buna en güzel örnektir. Altın sıvı olarak da adlandırılan bal, insan vücudu için önemli bir değere sahiptir. Yüzyıllardır tüketilen bal, güzel tadı ve sağlık için faydalı özellikleri ile tanınır. Birçok birey soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklar için kullansa da bilmedikleri daha birçok tıbbi açıdan yararı bulunmaktadır. Bilim insanlarının süper gıda olarak tanımladığı balın, halk arasında gücünün henüz farkında varılmadığı gözlemlenmiştir.

Şeker deposu olarak bilinen bal, rafine şeker barındırmamaktadır. Gece yatmadan bal yemek, araştırmalar sonucu birçok sağlık sorununa destek olduğu sonucuna ortaya çıkarmıştır. Uyku öncesi bal tüketiminin faydaları ise şu şekildedir;

İyi Bir Uyku: Bal, uyku problemleri yaşayan bireylere yardımcı olmaktadır. Kaslarınızı gevşeterek daha sağlıklı bir uyku uyumanıza destek olur. Vücuda yat sinyali veren triptofan hormonu balın kendi içeriğinde mevcuttur. İhtiyaç duyulan bu hormonu bünyemiz maalesef üretemez. Ancak dışarıdan alınabilen bu hormonu size takviye edebilecek en doğal besin baldır. Mutluluk hormonunu tetikleyen bal, uyku sürenizi ve kalitesini etkileyerek güne dinç ve zinde bir şekilde başlamanıza olanak sağlar.

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Bağışıklık Sitemine Destek: İçerisinde bulunan antioksidanlar ve antibakteriyel kimyasıyla bal, bağışıklık sistemininiz en yakın dostudur. Bu özelliklere sahip olduğu için, vücuda zarar verebilecek mikroorganizmalarla savaşmanıza yardımcı olacaktır. Bal, doğal olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için alabileceğiniz bir takviyedir. Bunun yanı sıra antibakteriyel yapısı nedeniyle yaralara bile uygulanabilmektedir.

Tansiyonunuz Dengeler: Tansiyonunuz değişkenlik göstermesi kalp ve damar hastalıklarına vesile olabilmektedir. Bu nedenle kan basıncınızın stabil kalması gerekmektedir. Balın, araştırmalar sonucu damar tıkanıklığını önleme de yardımcı olduğu kanısına varılmıştır. Gece yatmadan bal yemek, kan basıncınızı dengeleyecektir.

Astım: Bal, boğaz ağrılarını ve solunum yolları enfeksiyonunu tedavi etmesiyle halk arasında en çok bilinen besindir. Balın bronşları yumuşatıp temizlediği, hırıltıyı ve astım ataklarını azalttığı nesillerdir bilinen bir özelliğidir.

Zayıflama ve Yağ Yakma: Gece yatmadan bal yemek metabolizma hızını arttığı son yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Bu nedenle bal tüketimi, vücut ısısının artmasına ve dolaşımın hızlanmasına neden olur. Kaba tabirle yattığınız yerden yağ yakımına sebep olur. Balın içerisinde bulunan şeker doğal olduğu için, kan şekerini dengede tutar. Elbette ki bal sadece şekerden oluşmaz. Bal anatomisinde vitamin-mineral ve aminoasitler bulundurduğu için oldukça faydalı bir besin deposudur.

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Kolesterol ve Trigliserit Düşmanı: Kanımızda bulunan yağ çeşitleri kolesterol ve trigliserittir. Günümüzde yeni yeni öğrenilen trans yağlar ve doymuş yağlar kandaki kolesterol ve trigliserit seviyesini arttırır. Bu değerlerin yüksek olması belirli hastalıklara neden olur. Diyabet ve kalp hastalıkları bunların başında gelir. Bal tüketimi sonucu kötü kolesterol olarak bilinen (LDL) azalırken, iyi kolesterol olarak adlandırılan (HDL) de artış gözlemlenir.

Yaşlanmaya Karşıtı: Her insan genç kalmak ister, fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Ancak yaşlanmayı yavaşlatmak mümkündür. En doğal yol antioksidan tüketimini arttırmak olacaktır. Bal içerisinde bulundurduğu yüksek antioksidan seviyesiyle sizlere destek olacaktır. Düzenli tüketim sağlandığında toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu bilimsel çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Antibakteriyel özelliği ile bal, cildi iyileştirmesiyle de bilinmektedir. Cilt besleyici kimyasal serumlar bu konuda size yardımcı olabilir ama doğal bir yol olan bal varken, diğer yöntemlere başvurmak olabilecek en sağlıklı yöntem olmayabilir.  Yaşlanma belirtileriyle savaşmanın en kolay yolu düzenli bir şekilde bal tüketimini sağlamaktır. Bunun dışında alternatif tıpta bal maskeleri sizleri karşılamaktadır.

Öksürük: Bal, doğal bir antibiyotiktir. Boğazınızda bulunan bakterilerle savaşmanıza yardımcı olur. Anti-inflamatuar özelliğiyle bilinen bu mucizevi besin ılık su veya süt ile karıştırılarak tüketildiğinde boğazı yumuşatarak, öksürüğü büyük ölçüde önleyecektir.

Depresyondan Uzak Tutar: Balın içerinde polifenol adı verilen organik bir kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasal depresyonla mücadeleyi kolaylaştırır.  Beyin hücrelerinde bulunan oksidatif stres ile mücadele ederek daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olmanızı neden olur. Gece yatmadan bal yemek, güne mutlu ve motive bir şekilde uyanmanıza destek olur. Ayrıca bal içerisindeki bulunan vitamin ve mineraller sayesinde hafızayı güçlendirmede etkin bir rol oynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir