CategoriesOrganik Blog

Diyette Bal Yenir Mi?

Diyette Bal Yenir Mi?

Bal, arılar tarafından üretilen çok faydalı bir besindir. Yoğun bir yapıya sahiptir ve aynı zamanda %100 doğal vitamin kaynağıdır. Oldukça dayanıklıdır ve doktorlar tarafından kararında tüketimi önerilmektedir. Bu benzersiz olan besinin günlük beslenme rutininize sokmanız sağlığınız açısından önemli bir adım olacaktır.

Özellikle diyette bal yenir mi konusuna bireyler şüpheyle yaklaşabilirler. 1 yemek kaşığı bal 63.8 kaloridir ve şeker oranı 17.3 gramdır. Basit bir karbonhidrat kaynağı olarak düşünülebilir. Günlük olarak yetişkinler için 50-80 gram arasında tüketim yapmak normaldir. Yüksek şeker içermesi sebebiyle beyaz şeker olarak bilinen sofra şekerinden daha tatlı bir besin olduğu aşikardır. Bu noktada diyet yapan bireyin kontrolsüzce bu faydalı besinden tüketmesi diyeti olumsuz yönde etkileyecektir.

Beyaz şeker yerine alternatif olarak çok daha faydalı, sağlıklı ve vitamin açısından zengin ve metabolizma hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğu için bal tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken husus balın tüketim miktarıdır. Azı karar çoğu zarar deyimi tam olarak bu mucizevi besin için kullanılabilir bir tabirdir. Porsiyona dikkat edildiği takdirde doğanın bize hediyesi olan baldan verim almamak mümkün değildir.

 Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Balın faydaları saymakla bitmez. Sindirim sistemine olan faydalarından bahsedecek olursak en büyük ve ilk faydası içeriğindeki mineral ve vitaminlerin metabolizmayı hızlandırması sonucunda gerçekleşen hızlı kalori yakmasıdır. İkinci faydası sindirim sisteminin çalışmasını bütün olarak etkileyerek vücudu iyi yönde düzenler. Vücut sistemi bir bütünü olduğu için, sindirim sisteminin iyi çalışması diğer bölümleri de etkiler ve birey kendini her açıdan çok daha iyi hisseder. Beyaz şeker kullanımı kadar kötü etkilere sahip değildir. Bal, beyaz şekerin doğal alternatifidir. Günlük olarak belirli porsiyonlarda diyette bal tüketimi bir sorun teşkil etmez, aksine faydalıdır. İçeriğinde yüksek oranda şeker olmasına rağmen kan şekerini dengeler ve yağ olarak depolanan beyaz şeker oranının azalmasını sağlar. Karşılaştırma yapılacak olursa şekere oranla daha uygun bir tercih olacaktır. Diyetlerini bozmak istemeyip buna uygun tatlı yapıp tüketmek isteyen insanlar için şeker yerine bal kullanımı çok daha uygundur ve diyetlerini bozmaz. Porsiyon kontrolüne dikkat edilirse diyette bal yemek son derece faydalıdır.

Balın Fazla Tüketimi Sonucu Ne Olur?

Bal doğru kullanımda faydalı bir besindir. Ancak fazla tüketiminde vücuda yarardan çok zararı olmaktadır. Balın fazla tüketimi sonucu neler doğabilir;

·        Fazla kilolu ve diyabet hastalığına sahip bireylere aşırı kullanımı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

·        Yüksek kalori ve şekere sahip olduğu için fazla kullanımı kilo aldırır.

·        Ballar çeşitlerine göre kullanım miktarları değişiklik gösterir ve aşırıya kaçılan durumlarda faydadan çok zarar sağlar.

Bu sebeplerden dolayı bal tüketirken dikkat etmekte fayda vardır.

 Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Bal Kalorili Bir Besin mi?

Ballar kendi aralarında kalori olarak farklılık gösterir. Aynı zamanda kaynakları farklı olduğu için aroma ve lezzet olarak birbirlerinden ayrılırlar. Diyet yaparken bütün bal çeşitleri kullanılabilir.

Kilo verme amaçlı diyet programlarında bal karşımıza çıkmaz. Lakin dengeli ve sağlıklı bir beslenme için diyette bal kullanımını programa eklenmesi gereken mantıklı ve akıllıca bir seçim olacaktır. Diyet programı yaparken balın içerisindeki şeker miktarı göze çarptığı için insanlar rutinlerine dahil etmekte çekince yaşayabilir. Rafine şeker gibi içeriği boş bir kaynak olmadığı için uzman kontrolünde bal tüketimi tavsiye edilen bir gıdadır. Kilosu yüksek ve diyabet hastalarında dengeli tüketimi ağırlığı arttırmaz ve kardiyovasküler hastalık risklerini azaltır. Araştırmalara göre balın kan ve kolesterol değerlerinde de olumlu etkisi vardır.

Vücut fazla enerji alımı sonucu yağ depolar. Vücuttaki bu gereksiz depo yağlar balın formülündeki bazı bileşimler sayesinde harekete geçer. Fazla kilo problemlerinden kurtulma konusunda yeterli aktivite ve dengeli beslenme önemlidir. Bu sebeple diyette bal kullanımı vücudu sadece sindirim açısından pozitif yönde etkilemekle kalmayarak, birçok hastalık için önleyici konumundadır.

Bal, iyi kolesterol olan HDL düzeyini olumlu etkiler ve kardiyovasküler stresi azaltır. Bu sayede vücut daha aktif ve sağlıklı bir şekilde çalışır ve bu da kilo verme konusunda bireye yardımcı olur. Balın bir diğer faydası karaciğer içindir. Uykudan önce tüketilen bal karaciğer fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler ve bu sayede gece boyu metabolizma hızlanacağı için kalori yakımı artar, stres hormonları azalır. Bal, kararında tüketildiğinde diyet yapan insanlar için her açıdan fayda sağlayacak mucizevi doğal bir besindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir