CategoriesOrganik Blog

Bal İshal Yapar Mı?

Bal İshal Yapar Mı?

Hayvansal bir ürün olan bal, arılar tarafından birçok farklı çiçekten toplanır.  Oldukça farkı çeşitleri bulunmaktadır. İçerisinde birçok besin kaynağı bulunmaktadır. Güçlü bir antibakteriyel ve antiseptik olan bal, bu sayede vücudunuzun birçok hastalığa karşı savaşmasında etkili olur. Hatta bazı hastalıklara karşı iyileştirici etkisi de bulunmaktadır. Balda bakteri bulunmadığından dolayı doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Hakiki bal mikropları kırma gibi bir etkiye sahiptir.

Bağırsak sorunlarına sıklıkla rastlanmaktadır. Özelikle küçük çocuklarda daha sık olan bu hastalık mikrobiktir. Mikropların vücuttan atılmasıyla bütün sorun ortadan kalkacaktır. Kronik bir ishal vakasında ise kesinlikle bir doktor görüşü almak en sağlıklı çözüm olacaktır. Akut yani kısa ömürlü olan ishal herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Genellikle birkaç gün süren ve kendiliğinden geçen ishal, bazen alternatif yöntemlerle çözülebilmektedir. Günümüzde bireylerin birçoğu evde çözümler aramaktadır. Kişinin konforunu doğrudan etkileyen bu hastalığı atlatmak için bazı besinler kullanılır. Bu besinlerin başında ise bal gelmektedir. Bunun sebebi doğal antibiyotik olan balın, bağırsaklardaki mikroplarla savaşarak onlardan kurtulmasıdır. Bağırsaklar normal haline geldiğinde bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız.

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Bal, ishale neden olur mu sorunun çetrefilli bir cevabı vardır. Bu soruya evet ya da hayır cevabı verebiliriz. Bunun sebebi ise balın kullanıldığı zaman, balın çeşidi, balın tüketilme dozu ve balın kişi üzerindeki etkisidir.

Bal, dozunda tüketildiğinde ishale karşı kullanılabilecek bir besindir. Gerekli miktarda alındığında balın antibakteriyel özelliği sayesinde, bağırsaktaki zararlı bakterileri yok etmektedir. Dolayısıyla ishale karşı kullanılabilecek doğal bir antibiyotiktir. İshal için bal ve zencefil karıştırılarak tüketildiğinde iyi geldiği bilinmektedir. İshal durumunda balın gün içirişinde en fazla 1 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar tüketilmesi önemlidir. Aksi takdirde bal iyi geliyor diyerek dozaj aşımı sonucu beklediğiniz etkinin tam tersi görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Bal fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir. Var olan ishal durumunu arttırabilir. Fakat dozunda ve eser miktarda kullanımda ise tedavi amaçlıdır. Her şeyde olduğu gibi bal içinde azı karar çoğu zarar deyişini kullanmak en güzel cevap olacaktır.

Arılar için zararlı olmayan bitkiler insanlar için zararlı olabilmektedir. Bağışıklık sistemimiz ve metabolizmamız farklı olduğundan etki oranı da haliyle değişmektedir. Arı yaptıysa faydalıdır demek çok doğru bir tabir olmayacaktır.

Arıların zehirli bitkilerden aldığı nektarlar balın içerisine karışabilir. Ama bu nadir rastlanan bir olaydır. Bu sebeple bal tüketmek sakıncalıdır demek yanlış bir olgudur. Fakat ishal durumunda tüketilen balın doğallığı baz alınırsa herhangi bir aksi durum ile karşılaşılmayacaktır. Andromedotoksin, bilinen bir mikrop örneğidir. Bu gibi maddelerin bulunduğu bal tüketildiği takdirde ishale sebep olabilir. Hatta daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle belirli semptomlar görülürse hasta ağız veya dışkı yoluyla bu balı vücudundan atmalıdır.

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

İshal veya bağırsak bozulması kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Her zaman tükettiğiniz bal, sizi ummadığınız bir anda ishal yapabilir. Veya birden fazla aile ferdinin tükettiği bal sadece bir kişiyi ishal yapabilir. Bunun nedeni tamamen kişinin o an ki bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlıdır. Bu sebeple benim hep aldığım yer bundan değildir gibi yanılgılara düşmemeniz tavsiye edilir. Ayrıca bir kişiye faydalı gelen hatta iyileşmesine neden olan bir besin başka bir insana zarar verebilmektedir.

Bal için yapılan bir bilimsel araştırmaya dayalı incelemelere göre, ishalin şiddetini ve ishalin süresini azalttığı gözlemlenmiştir. Hasta bir birey aşırı su kaybına maruz kalır bu yüzden vücuda su takviyesini en üst noktaya çıkarmak iyileşme yolunda en büyük destek olacaktır. Ayrıca bal, ishal olunduğunda özellikle vücuda faydalı olan potasyum ve su alımını yüksek derecede arttırır. İshalken bal tüketmek vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmada büyük rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar balın, yaygın olarak ishale sebep olan patojen denilen, çok hücrelilere karşı etkin bir duvar örme yeteneğinin de olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Genel olarak bakıldığında faydalı olan bal bazı durumlarda sizi olumsuz etkileyebilmektedir. Var olan herhangi bir olumsuz durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekmektedir. Bal gibi ek takviye olarak kullanılan besinler kesinlikle ilaç değildir. Bu yüzden düzenli kullanımda fayda sağlamaktadır. Balın ishale iyi geldiği bir şehir efsanesi olmaktan böylelikle çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir