CategoriesOrganik Blog

Bal

Bal, arılar tarafından çiçek ve meyve gibi bitkilerin tomurcuklarından toplanarak sindirilen nektarın, arı midesinde invertaz enzimi sayesinde kimyasal bir reaksiyona uğrayarak, kovandaki petek hücrelerine inşa edilen çok faydalı bir besin türüdür. Bal, bitkilerde bulunan ve nektar olarak adlandırılan tatlı sıvının, arıların vücudunda salgılanabilen bazı enzimler ile işlenmesi sonucu meydana gelir. Dayanıklı, yoğun ve yüksek vitamin değerine sahip, doğal bir besin maddesidir. Kovandaki hücrelere inşa edilen ve üzeri mumdan bir kapakla örtülen balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık tamamen arıların topladığı nektarlardan kaynaklanmaktadır. 

Doğal Ballarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Bal Faydaları

Bal faydaları, saymakla bitecek bir konu değildir. Genellikle kahvaltı sofralarımızda vazgeçilmezi olan bal, tatlandırıcı olarak kullanılabilen en sağlıklı besin maddesidir. Şifa deposunun anagramını baştan oluşturan balın faydaları, günümüzde yapılan testler sonucu daha net bir şekilde anlaşılmıştır. B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerince oldukça zengin olan bal, adeta vitamin deposudur. 

Bal vitamin, mineral ve amino asitleri içerisinde bulundurduğu için kilonuzu stabil tutmanızı yardımcı olur ve obezite riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca uykusuzluğa, astım ve bronşit hastalıklarına iyi geldiği günümüz teknolojisiyle kanıtlanmıştır. Sayısız olan bal faydalarının birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Bal, doğal bir prebiyotiktir. Vücuda yararlı olan hücre sayısını arttırmaktadır.

-Alerjik semptomları azalttığı gözlenmiştir.

-Boğazı yumuşatır, öksürüğe iyi gelir ve bronşları temizler.

-İçerisinde bulunan bazı maddeler sayesinde, kanser riskini azaltmaktadır.

-Enerji verir.

-Antibakteriyel, doğal besin kaynadığıdır.

Bal Cilde Faydaları

Enfes bir besin kaynağı olan bu besin, birçok hastalığa karşı sizlere yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra balın cilde faydaları var demek, kesinlikle yanlış bir tabir olmayacaktır. Söz konusu cilt sağlığı ve cilt güzelliği olduğunda ilk akla gelen mucizevi besin, bal olacaktır. Balın cilde faydalarından kısaca bahsedecek olursak;

-Cildi nemlendirir ve cilt sebum dengesini sağlar.

-Cilt yaşlanmasını geciktirir.

-Cildi ölü hücrelerden temizler.

-Sivilce ve akne oluşumuna etki eder.

-Bal, genellikle sağlıklı besinlerin tadı kötüdür algısını kıran bir besindir.

Bal Fiyatları

Bal fiyatları, aşırı derecede değişkenlik gösteren bir konudur. Aslında işin doğrusu kalitesine ve doğallığına göre fiyatlar belirlenir. Arının çiçeğe ulaşımı, arıcının o bölgeye ulaşımı, çiçeğin bir mevsim veya dört mevsim olabilmesi gibi değişik faktörlere bağlıdır. Bazı bal türleri daha çok ve kolay üretilebildiği için uygunken, bazı bal türleri ise ulaşılması zor veya tek bölgeye özgü olduğu için fiyatlarda değişiklik gözlenebilmektedir.

Uygun ve kaliteli bir bal almak için aracı firmalarla muhatap olmadan, doğrudan üretici ile alışverişi sağlamak, bal fiyatlarını değiştiren faktörler içerisinde yer almaktadır.

Güncel Bal Fiyatlar İçin Tıklayınız

En İyi Bal Sıralaması

En iyi bal sıralaması, balın kalitesine ve içerinde bulunan zengin yapısının incelenmesiyle ortaya çıkan gayri ihtiyari bir sonuçtur. Kaliteli balın iyisi kötüsü olmaz. Fakat balın üretim maddesinin, besin değeri açısından farkı en iyi bal sıralaması gibi tabirleri gün yüzüne çıkartmıştır. En iyi bal sıralaması denildiğinde balın doğallığı, arının hangi çiçeği tercih ettiği, hangi bölgede üretildiği ve en önemlisi balın içerisindeki vitamin ve minerallerin varlığı gibi faktörler akla ilk gelen kıstaslar arasında yer almaktadır.

En İyi Bal Markası

En iyi bal markası, yanlış bilinen bir tabirdir. Günümüzdeki en iyi bal markası olarak bilinen markaların bile yapılan testler sonucu, doğal ve doğrudan üreticiden alınan baldan kalite bazında kötü olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple güvenilir ve bildiğiniz yerden bala ulaşabilmek en iyi ve doğru karar olacaktır. 

Balda yapılan sahtekarlıkların dünden bugüne artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple en iyi bal markası diyerek bal satın almak oldukça sık yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır. Organik ve kaliteli bal almak için yapılan testlerin, global ve güvenilir kuruluşlarca yapıldığından emin olmak gerekmektedir. 

En Pahalı Bal

En pahalı bal, en az hasat edilen ve en nadir bulunan baldır. Organik ve doğal balların ortaya çıkması zor ve zahmetli bir iştir. Bu yüzden bölgeden bölgeye fiyat değişiklikleri gözlemlemek mümkündür. Arının besin kaynağı olan çiçek veya meyve nektarının bölge ve mevsim seçimi gibi etkenlere bağlı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple en pahalı bal denildiği zaman, mevsimsel veya senelik olarak bazı etkenlere bağlı olduğu söylenebilmektedir.

Türkiye’nin ünlü ballarından birisi olan kantaron balı, en pahalı bal türleri arasındadır. Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başaran bu bal türü, geleneksel bal üretme yöntemlerinden çok farklı şekilde üretilir. Faydaları kadar fiyatıyla da dikkatleri üzerine çeken kantaron balı hem tadı hem de besin değerleri bakımından oldukça ilgi odağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir