CategoriesOrganik Blog

Bal Testi Nasıl Yapılır?

Bal Testi Nasıl Yapılır

İyi balın anlaşılması balın sahte mi orijinal mi olduğu kısmında bize fikir veremez. Sadece aldığımız tat ve aroma balın lezzeti ile ilgili bize fikir verir. İyi balın içerik olarak kaliteli ve doğal olduğunu yalnızca yapılacak doğru analizlerle anlayabiliriz. Onun haricinde kulaktan duyma yöntemlerle balın analizini yapmak sadece şehir efsanesi uygulamalardan öteye geçemez.

Balın Gerçek mi Sahte mi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Balın yukarıdan akıtılınca kopması sahte olduğunu, kopmayınca orijinal olduğunu göstermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Balın yoğun kıvamlı olması durumu vizkozite değeri ile ilgili, yani akışkanlığa direnciyle ilgilidir. Kısacası bal olgunlaşmadan sağım yapıldıysa sahte olacaktır diyemeyiz. Bal yoğun kıvamlıdır evet, yukarıdan akıtınca kesilme yapmayacaktır ama bu bal şeker destekli üretilen bir bal olabilir. Yani bal olguşmadan sağıldığı için akışkan olabilir ama bu sahte olduğu anlamına gelmez.

Yine bir çok videoda balın kaşık üzerinde ateşte yakıldığında yanıp duman çıkardığında sahte olduğu yanmadığında ise orijinal olduğu paylaşılıyor, bu da kesinlikle şehir efsanesi yöntemdir. Çünkü bal içeriği itibariyle %85 civarı doğal karbonhidrat yani şeker içeriğine sahip. Bunun sebebi de doğada gördüğümüz binlerce Çiçek nektar içermekte ve bu öz şeker içermektedir. Yani balı yaktığımızda yanmasından daha doğal bir başka durum beklenemez. Sonuç olarak bu yöntemde sadece algı yönetiminden ibarettir desek yanlış cümle kurmuş olmayız.

Son zamanlarda moda olan uygulamalardan biri de bir miktar balı su dolu kase içine koyduktan sonra kaseyi dairesel hareketle döndürünce su içerisindeki balın altıgen şekli alması balın doğal olduğunu, aksi durumda sahte olduğu yöntemidir. Tabii ki bu yöntemde sadece insanları yanıltmaktan öteye geçmeyecek bir uygulamadır. Aynı uygulamayı koyu kıvamlı olan pekmez ile de yapsanız aynı görüntüyle karşılamanız olası bir durumdur.

Balın laboratuvar haricinde yapılan hiç bir uygulamada orijinalliği tespit edilemez.
Sosyal medyada gördüğünüz uygulamaların hiç birine itibar etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir