CategoriesOrganik Blog

Bal Mumu Nedir, Ne İşe Yarar? Bal Mumu Fiyatları

Çeşitli alanlarda kullanımının olduğunu duyduğumuz bal mumu nedir ve nasıl elde edilir? Çok hoşumuza gidecek bal mumlarını evlerimizde de rahatlıkla kullanabiliriz. Dilerseniz gelin beraber bakalım bal mumunun ne olduğuna ve nerede kullanabileceğimize…

Doğal Bal Mumlarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

BAL MUMU NEDİR?

Bal mumu, petek yapımında kullanılan ve işçi arılar tarafından üretilen doğal bir üründür. Bal mumu üretimine en uygun yapıya sahip arılar, genç işçi arılar (12-18) günlük olmaktadır. Bu arıların karın kısımlarında bulunan halkaların iki tarafından da mum salgı bezlerinden, bal mumu aynası olarak da adlandırılan belirli dönemlerden sıvı bir madde sızmaya başlamaktadır. Arılar tarafından birçok işlemden geçirilen bu sıvı madde, bal mumu olarak biliniyor.

Doğal Bal Mumlarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

BAL MUMU NE İŞE YARAR?

Bal mumu ahşap mobilyalarda cilalama ve parlatma işi için ve marangozluk alanında kullanılır. Boya endüstrisinde de hammaddesi ağaç olan ürünlerin parlatılmasında kullanılmaktadır. Oyuncak bebek yapımlarında bal mumu oldukça tercih ediliyor ki sanırım bebeklerin tatlılığının artması için bu yüzden bebekler de oyuncakları ısırma eyleminde bulunuyorlar. Bal mumunun diğer kullanım alanları da biblo, heykeller ve şişe kapaklarıdır. Kozmetik alanında da bal mumu oldukça fazla kullanılır; dudak kremleri, rujlar ve aynı zamanda parfüm üretiminde kullanılmaktadır. Ayakkabı sektöründe de kullanılan bal mumu; suya dayanıklı ipliklerin ve su geçirmez çadırların yapımı için kullanılır. Dişçilik ve aynı zamanda bazı tıp alanlarında da bal mumunun kullanıldığını görmek mümkündür.

Doğal Bal Mumlarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

BAL MUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Bal mumunun birçok alanda kullanımını gördüğümüz hallerinden birisi de belirli rahatsızlıklara iyi gelmesidir. Bal mumu başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığı tedavi etmektedir. Cildi nemlendirme özelliği olduğu için cilt kuruluğuyla başlayan hastalıkların oluşumunu engeller ve halihazırda olan hastalıklara iyi gelir. Bu hastalıkların başında egzama pişik ve sedef hastalıkları görülmektedir. Nem kaybından dolayı çatlamış ve kurumuş ciltlerin nem oranını dengeleyerek tedavisine yardımcı olur. Hafif, doğal ve sakinleştirici bir yanının da olduğunu düşündüğümüz bal mumunun ruha tedavisi olduğunu da düşünüyoruz.

BAL MUMU NERELERDE KULLANILIR?

 Mum yapımı

 Kozmetik ürün üretimi

  Mobilya ve zemin cilalama

Arıcılıkta temel petek yapımı

  Bazı boyaların üretimi

Çeşitli eşyalara su geçirmez özellik kazandırılması

 İlaçların üretimi ve kaplanması

Diş tedavisinde kalıp yapımı

Heykel yapımı

Sakız üretimi

Hediyelik eşya üretimi 

DOĞAL BAL MUMUNU NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?

Doğal bal mumunu sahte bal mumundan ayırmanın birçok yöntemi olsa da bal mumu alırken güvenilir ve kalitesini kanıtlamış üreticilere yönelmek en başlıca yöntemdir.

Diğer yöntemler ise ateşe tuttuğunuzda tamamen yanması, ağızda sakız gibi çiğnenebilmesi, dişinize yapışmaması gibi ayırt edici özellikler doğal bal mumu ile sahte bal mumunu ayrıştırabileceğiniz basit yöntemlerdir.

NEDEN ARIŞIM BAL MUMU?

Arışım bal mumları her şeyden önce ülkemizin yerli ve milli üretimine destek olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaç edinmiş bir işletmenin ürünüdür. Arı ürünlerini üretirken hiçbir katkı maddesi kullanmayan Arışım; ürünlerini pazarlamadan daha çok kullanıcı faydasını ön planda tutmaktadır. Piyasada bulunan ve tüketicilere doğal ve organik olarak gösterilen tüm ürünlere karşı tüketici dostu bir yaklaşımın içerisindedir.

BAL MUMU FİYATLARI?

Bal mumu fiyatları bal mumu çeşidimize göre değişmektedir. Kandela bal mumu ve nefes bal mumlarımızı alttaki linkten inceleyebilirsiniz.

Doğal Bal Mumlarımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir